Utorok 3. december 2024
Oddelenie RTG

Počítačová tomografia - (CT)

 

Je rádiologická metóda využívajúca röntgenové žiarenie na vytváranie tenkých rezov cez vyšetrovanú oblasť, čo dovoľuje vidieť do vnútra ľudského tela bez nutnosti invazívneho zákroku (bez potreby jeho rozrezania). Vytvára sa veľké množstvo obrazov v 2D, ktoré si lekár môže prezerať každý samostatne alebo získať dodatočnú informáciu vytvorením 3D obrazu. Pri CT vyšetrení sa získava veľký objem dát, ktoré zobrazujú rôzne štruktúry tela na základe ich schopnosti pohlcovať röntgenové žiarenie. Naše oddelenie je vybavené prístrojom SIEMENS SOMATOM DEFINITION

 

Objednanie na vyšetrenie

 

Na CT vyšetrenie sa môžete objednať osobne na recepcii nášho pracoviska, telefonicky alebo prostredníctvom kontaktného formulára (nižšie v popise).

Pacient sa pred vyšetrením zaregistruje na recepcii – nutné predložiť žiadanku vypísanú indikujúcim lekárom.

Akútne stavy sú na základe indikácie odosielajúceho lekára a zhodnotenia vyšetrujúceho lekára robené prednostne.

 

Spektrum ponúkaných vyšetrení

 

  • hlava
  • krk
  • hrudník, pľúca
  • srdce
  • brucho, panva
  • končatiny - klby, svaly
  • cievne štruktúry celého tela - angiografia
  • rôzne intervenčné zákroky pod kontrolou CT

Rizíka pri CT vyšetrení

 

Počas vyšetrenia je pacient vystavený určitej dávke röntgenového žiarenia. Táto dávka – skôr sumácia dávok (opakované početné vyšetrenia) – môže mať určitý malý potenciál k zvýšenému riziku vzniku rakoviny. Avšak CT vyšetrenie napriek tomu prináša veľké množstvo benefitov, ktoré prevyšujú toto potenciálne riziko. Lekári používajú vždy najnižšiu možnú dávku žiarenia aká je možná pri zachovaní dostatočnej kvality.

Žiarenie môže poškodiť vyvíjajúci sa plod, preto tehotné ženy môžu byť vyšetrené na CT iba v prípade ak ide o život ohrozujúci stav (napr. ťažké poranenia pri nehodách..) Ak dojčíte informujte o tom ošetrujúceho lekára, prípadne priamo kontaktujte pracovisko, na ktorom bude vyšetrenie vykonané, kde Vás budú podrobne inštruovať, ako sa na vyšetrenie pripraviť.

Pri väčšine CT vyšetrení je nutné do žily podať kontrastnú látku. V určitých ojedinelých prípadoch môže kontrastná látka vyvolať zdravotný problém alebo alergickú reakciu. Vo väčšine z týchto prípadov ide o miernu reakciu ako je svrbenie alebo vyrážka. Vo veľmi zriedkavých situáciách môže byť alergická reakcia ťažšia až život ohrozujúca, preto ak ste v minulosti mali alergickú reakciu na kontrastnú látku pri CT vyšetrení povedzte to vášmu lekárovi aj personálu na CT.
Ak ste diabetik a užívate lieky proti cukrovke (napr.: AVANDAMET, GLUCOPHAGE, GLUCOVANCE, GLUFORMIN, LANGERIN, METFOGAMMA, METFORMIN, SIOFOR, STADAMET...) je potrebné tieto lieky pred vyšetrením na nejaký čas vynechať- preto kontaktujte svojho diabetológia.

 

 

 

Príprava na CT vyšetrenie

 

  • Na vyšetrenie je potrebné priniesť si so sebou žiadanku vyplnenú od odosielajúceho lekára; a ak ste už absolvovali CT alebo MR vyšetrenie na inom pracovisku, treba so sebou priniesť aj predchádzajúcu obrazovú dokumentáciu (snímky, CD..)
  • Na väčšinu CT vyšetrení musíte prísť nalačno, to znamená aspoň 4 hodiny pred vyšetrením nejesť. Môžete piť čistú vodu a ráno pred vyšetrením môžete užiť svoje zvyčajné lieky.
  • Pri niektorých vyšetreniach sa vyžaduje špeciálna príprava – napr. pri vyšetrení hrubého čreva ( CT irigografia,CT kolonografia ), okrem toho, že prídete nalačno, musíte mať črevo dobre vyčistené. Deň pred vyšetrením je potrebné užiť preháňadlo – napr. X-Prep alebo Fortrans. Treba ho užiť podľa priloženého návodu.
  • Ak máte alergiu na lieky, alebo ste mali alergickú reakciu pri predchádzajúcom CT vyšetrení je potrebné, aby ste o tom informovali odosielajúceho lekára a aj vyšetrujúci personál na CT. Váš odosielajúci lekár poprípade rozhodne o prípadnej potrebe špeciálnej prípravy.
  • Ženy by mali mať na vyšetrenie malej panvy v pošve zavedený tampón.

V deň vyšetrenia:

Pri väčšine CT vyšetrení je potrebné použitie kontrastnej látky, ktorá umožní lepšie zobrazenie určitých štruktúr ľudského tela.

Kontrastná látka môže byť podaná rôznymi cestami:

  • cez ústa- pacient dostane špeciálny roztok, ktorý určitý čas( cca 20-60 min) pred vyšetrením postupne vypije. Chuť roztoku môže byť nepríjemná.
  • do žily - lekár alebo sestra, zavedie pacientovi do žily kanylu, cez ktorú mu bude počas vyšetrenia podaná kontrastná látka. Počas podávania kontrastnej látky niektorí ľudia pociťujú teplo - je to normálny sprievodný jav a nejedná sa o nič nebezpečné.
  • pri vyšetrení hrubého čreva je cez konečník pacientovi podaná vodná klyzma.

Čo očakávať počas vyšetrenia a po vyšetrení

 

CT vyšetrenie je vo všeobecnosti považované za nebolestivé, v niektorých prípadoch môže byť nepríjemné.

Pri vyšetrení pacient leží na úzkom stole, ktorý sa s nim pohybuje do krátkeho otvoreného tunela. Môžu byť použité určité fixačné pomôcky na udržanie jednotlivých vyšetrovaných oblastí pacienta v požadovanej polohe.
Počas vyšetrenia môže pacient počuť určitý nie veľmi hlasný hluk, ktorý je spôsobený CT prístrojom. Počas vyšetrenia je pacient schopný komunikovať s vyšetrujúcim personálom pomocou interkomu. Pri určitých vyšetreniach (hrudník, bruchu, panva, srdce...) je pacient požiadaný o zadržanie dychu na niekoľko sekúnd, na vylúčenie artefaktov spôsobených dýchaním.

Po vyšetrení sa pacient môže vrátiť do normálneho života (môže ísť späť do práce, školy....) Ak mu bola podaná kontrastná látka do žily bude upozornený na nutnosť zvýšeného príjmu tekutín, aby sa kontrastná látka čím skôr vylúčila z tela.

Obrazová dokumentácia je uchovávaná v digitálnej forme- po vyšetrení dostanete CD s obrázkami získanými pri vyšetrení a budete informovaný o čase, kedy si môžete prísť vyzdvihnúť výsledok z vyšetrenia (zväčša o 5 pracovných dní) eventuálne výsledok bude zaslaný vášmu odosielajúcemu lekárovi.

 

UPOZORNENIE:

Vo výnimočných prípadoch sa môžu do 24 hodín objaviť i neskoré prejavy alergie po podaní kontrastnej látky - najmä svrbenie, sčervenanie kože a vyrážky, vzácne opuch alebo problémy s dýchaním. Mierne prejavy nevyžadujú liečbu, v prípade závažnejších príznakov je potrebné volať RZP (112) a nahlásiť podanie kontrastnej látky s obsahom jódu. V prípade menšieho úniku kontrastnej látky mimo žilu je potrebné prikladať si na postihnuté miesto 3x denne na 15 až 60 minút studené obklady. Ak Vám končatina zbledne, ochladne, bolí, tŕpne alebo strácate v nej citlivosť, volajte RZP (112) a nahláste podanie kontrastnej látky s únikom mimo žily.

 

Kontaktný formulár

Nedovolali ste sa? Prosím, ozvite sa nám vyplnením kontaktného formuláru, odpovieme Vám najskôr ako to bude možné.

 

Do mailu prosím neuvádzajte rodné číslo a uvádzajte pravdivé kontaktné údaje. Pre rýchlejšie vybavenie Vašej požiadavky je nutný telefonický kontakt, preto uveďte prosím do komentára aj Vaše telefónne číslo. Ďakujeme.

 

Osobné údaje
Komentár

UNsP Milosrdní Bratia, s.r.o.
Oddelenie RTG
UNsP Milosrdní Bratia, s.r.o. Námestie SNP 10
81465 Bratislava
Telefón: (02) 578 87-140 a 141
Telefón: 0917 415 891
Vedúci: dočasne poverená vedením MUDr. Mária Chedia

  

 

  

 

 

UNIVERZITNÁ NEMOCNICA S POLIKLINIKOU MILOSRDNÍ BRATIA, S.R.O.

Námestie SNP 10 SK

814 65 Bratislava

Tel: 00421/(0)2/57 88 7111

Zobrazenie:
https://www.milosrdni.eu/