Prvý katolícky gynekológ potrat určite nevykoná
Cirkev obviňuje ženských lekárov, že veľmi ľahko pristupujú pri problémoch žien na alternatívu potratu.
Prvá katolícka gynekologická ambulancia so sídlom v bratislavskej nemocnici Milosrdných bratov začala fungovať od júna. Katolícka cirkev tak podľa biskupa Františka Tondru dala odpoveď na viaceré prípady, keď sa ženy v bežných gynekologických ambulanciách stali terčom ponižovania a výsmechu lekárov, alebo boli jednostranne a skresľujúco informované o svojom zdravotnom stave. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Marián Gavenda zdôrazňuje, že ženy už konečne potrebujú počuť od gynekológa pravdu. Mnohí lekári podľa neho dosť často obhajujú kultúru smrti v prípade, že pacientkam v niektorých prípadoch ponúkajú ako jediné riešenie potrat. Necitlivo tiež komentujú ich „nechcené“ tehotenstvo. „Vysmievajú sa im, že sú Cigáni, že si nevedia dať pozor a ponižujú ich. Keď má žena problémy, potrebuje mať istotu, že gynekológ jej povie pravdu,“ zdôrazňuje Gavenda. Hoci katolícku ambulanciu za týždeň navštívili desiatky nových pacientok, mnohé z nich sú v nevýhode. S ambulanciou totiž zatiaľ odmieta podľa gynekológa ambulancie Františka Hvizdáka podpísať zmluvu Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá má najviac poistencov. Lekár však od nich zatiaľ nežiada poplatky na priamu platbu. „Ako dôvod uvádzajú, že nedisponujú finančnými zdrojmi a že v sieti je veľa gynekologických ambulancií, s ktorými majú uzatvorené zmluvy. Keby s nami však zmluvu uzatvorila, neovplyvnilo by to jej rozpočet, pretože pacientky sa k nám prehlasujú z iných gynekologických ambulancií.“ Pacientky VšZP pritom tvoria väčšinu. Iné poisťovne, Sideria a Dôvera, s ambulanciou bez problémov zmluvu uzatvorili.
Biskup František Tondra to považuje za neochotu uplatniť zákonité požiadavky poistencov. Napísal preto list riaditeľovi poisťovne, hoci s ambulanciou nemá podpísanú zmluvu ani Spoločná zdravotná poisťovňa. Hovorca poisťovne Milan Velecký však slová gynekológa, ako aj KBS odmieta: „Naozaj máme záujem uzatvoriť zmluvný vzťah s každým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Doposiaľ sme nikoho neodmietli.“ Pacientky poisťovne si teda budú musieť počkať, kým sa ambulancia s poisťovňou dohodnú, k čomu podľa Veleckého pravdepodobne aj dôjde. Gynekológ Hvizdák tvrdí, že vstup do jeho ambulancie určite nesúvisí s otázkou vierovyznania. „Je to ambulancia pre všetky ženy. Rešpektujem však výhrady svedomia rehole Milosrdných bratov a naša činnosť sa stotožňuje s princípmi kresťanskej morálky,“ vraví Hvizdák. Keby však pacientka, hoci je veriaca, chcela ísť na interrupciu, takejto žiadosti nevyhovie. Podľa neho má ambulancia od cirkvi takéto výkony zakázané.
KATOLÍCKA GYNEKOLOGICKÁ AMBULANCIA
Aj gynekologicko-pôrodnícka klinika Trnavskej univerzity Cyrila Metoda má už v preambule zakotvenú ochranu života od počatia, čím odmieta vykonávať interrupcie, a to aj na žiadosť pacientky. Do budúcnosti plánuje cirkev zriadiť viaceré ambulancie, čím chce dať veriacim ženám nádej na lepšie zaobchádzanie. Dôvodom vzniku ambulancie je najmä protest cirkvi proti umelému prerušeniu tehotenstva a s tým spojený názor viacerých gynekológov, že interrupcie nezabíjajú ľudský život pred narodením.
Marián Bubeník
Zdroj: Denník Národná obroda (obroda.sk) 10.6. 2004