Mittwoch 25. Dezember 2024

Tip na výlet : Skalické kostoly

Dnešnú pozvánku do Skalice môžeme nazvať ako "kostolnú trasu" čo predstavuje 6 kostolov. Podrobnejšie popisujeme tie v ktorých Turistická informačná kancelária poskytuje sprievodcov.

Skalica si do dnešných dní zachovala historický ráz centra mesta, hoci aj tu sa na niekoľkých miestach podpísala nemilosrdná urbanistická „moderna“ druhej polovice 20. storočia. Našťastie však Skalicu zasiahla iba okrajovo a tak sa teraz môže pýšiť pomerne celistvo zachovaným historickým jadrom - mestskou pamiatkovou zónou. Dominantou námestia je farský kostol sv. Michala, Tento rímsko-katolícky gotický kostol vybudovali po roku 1372. Prešiel mnohými prestavbami a opravami (1450 až 1470, 1622 až 1640)- Dodnes sa zachovali niektoré gotické prvky a renesančne upravená veža s arkádami. V interiéri kostola zaujme najmä neskorobarokový hlavný oltár z roku 1777 s obrazom sv. Michala archanjela od J. L. Krackera. Vedľa kostola stojí na námestí kaplnka - karner sv. Anny z 15.storočia -Pôvodne gotický kostol panny Márie a kláštor františkánov pochádza z druhej polovice 15.storočia. Vybudovali ich pri mestských hradbách, kde v stredoveku bývala chudoba. Spolu tvoria jednotný komplex okolo záhrady uzavretej z troch strán budovou kláštora a z jednej strany stavbou kostola. Evanielici si v polovici 17.storočia v meste postavili kostol a kláštor, ktoré dostali najprv jezuiti, neskôr karmelitáni a napokon prevzali Milosrdní bratia . Tí dali kláštor začiatkom 19. prestavať na nemocnicu. Kostol a kláštor paulínov postavili v rokoch 1715 až 1725. Sú to neskorobarokové stavby. V kostole sa zachoval barokový interiér. V Skalici majú postavený barokový kostol a kláštor jezuiti. Obe budovy pochádzajú z rokov 1693 až 1724. Po požiari v roku 1729 kláštor prestavali na školu, ktorá v ňom sídli dodnes. Súčasný evanjelický kostol v Skalici je ukážkou klasicistického slohu s prvkami baroka. Postavili ho v roku 1796 ako tolerančný chrám bez veže, ktorú dostavali až v roku 1938 podľa projektu D Jurkoviča.

Evanjelický kostol

Evanjelický kostol postavili v rokoch 1796-1797 v neskorobarokovom štýle ako tolerančný chrám bez veže. Predstavuje sieňovú stavbu s pilierovou emporou. Interiér kostola má klasicistickú drevenú výzdobu, ktorej jemný dojem je umocnený použitím typických tolerančných farieb bielej a okrovej. Kostol má organ mimoriadnych kvalít, využívaný pre koncertné podujatia. K mobiliáru kostola patrí kalich, ktorý podľa tradície venoval miestnej evanjelickej cirkvi Jan Amos Komenský. Samostatne stojacu vežu kostola postavili v roku 1938 podľa projektu Dušana Jurkoviča a nesie pamätný nápis s vročením návštevy Jana Amosa Komenského v Skalici. Pod vežou je umiestnená bronzová socha Daniela Gabriela Licharda od Ladislava Šalouna. Evanjelický komplex dopĺňa park J. A. Komenského s jeho bustou.

Farský kostol svätého Michala

Dominantou námestia Skalice je farský kostol zasvätený svätému Michalovi. Gotická stavba bola neskôr viackrát upravovaná. Na hlavnom neskorobarokovom oltári z roku 1777 sa nachádza obraz svätého Michala archanjela od rakúskeho umelca Johanna Lucasa Krackera. K najvýznamnejším pamiatkam kostola patrí na Slovensku ojedinelý súbor šiestich barokových cechových oltárov zasvätených patrónom skalických cechov. S regionálnymi dejinami je námetovo spojený obraz Turolúckej bitky v roku 1672, olejomaľba M. Spinulu. Z renesančnými arkádami opatrenej veže kostola sa naskytá prekrásny výhľad na vnútorné mesto i okolie.

Kostol a kláštor milosrdných bratov

Kostol najsvätejšej Trojice bol postavený v rokoch 1645 - 1650 pôvodne ako evanjelický. Od roku 1700 prešiel do rúk karmelitánov, ktorí ho spolu s kláštorom rozšírili a nadstavali. Dodatočne vznikla loretánska kaplnka, jedna z mála na Slovensku. Vybudovali ju podľa vzoru talianskej Loretty, sochu do nej priviezli z Viedne. Hlavná loď kostola je zaklenutá valenou klenbou rozdelenou na tri polia, kaplnka má barokové krížové klenby. Mobiliár je prevažne barokový, zaujímavý je organový chór a kazateľnica, vyhotovené v u nás nezvyklom štýle regence z polovice 18. storočia. Priľahlý kláštor slúžil od 19. storočia ako nemocnica, a zriadená bola i lekáreň. Po karmelitánoch komplex od roku 1797 až do 1950 prevzali milosrdní bratia, obetaví ochrancovia chorých a opustených. Po prestavbách a rozšírení podľa projektu M. M. Harminca slúži objekt kláštora naďalej ako nemocnica.

Kostol a kláštor františkánov

Kostol Sedembolestnej Panny Márie je goticku stavbou, s ktorej výstavbou začali v roku 1467. V presbytériu sa zachovala bohatá gotická sieťová klenba a v sakristii krížové klenby. Výzdoba interiéru a mobiliár je zhotovený v neskorobarokovom slohu, kedy prišlo v kostole k výrazným úpravám. Bočné oltáre pochádzajú z roku 1750 a kazateľnicu vybudovali v rokokovom štýle. Výsledky posledných prieskumov naznačujú možnosť staršieho datovania objektu. V bočnej prístavbe kostola je zaujímavo sochársky stvárnená kalvária zo začiatku 18. storočia. 

Zdroj: Záhorácká tuačová kancelárija , Holíč, webový portál občianskeho združenia Záhorie región 

Hospitálska rehoľa sv. Jána z Boha - Majetková správa rehole
Námestie SNP 11
81106 Bratislava
Telefon: +421 2 578 87 434

HOSPITÁLSKA REHOĽA SV. JÁNA Z BOHA

Milosrdní bratia

Námestie SNP 11

SK-811 06 Bratislava

Tel: 00421/(0)2/57 88 7777

Darstellung:
https://www.milosrdni.eu/