Bratislavský kuriér - KOSTOL MILOSRDNÝCH BRATOV
Kostol Milosrdných bratov
Kostol z roku 1692, zasvätený Navštíveniu Panny Márie, sa nachádza v mestskej časti Bratislava-Staré mesto na Nám. SNP. Je súčasťou ranno barokového komplexu kláštora a nemocnice hospitálskej Rehole Milosrdných bratov (Rehole sv. Jána z Boha), ktorí sa venovali liečbe mužov. Zariadeniu interiéru kostola dominuje hlavný oltár so stĺpovou architektúrou z rokov 1735-1737, ktorý vypĺňa celé presbytérium.
Obraz Navštívenia Panny Márie na oltári pochádza od Martina Speera. Sochy svätcov po stranách sú dielom sochára z okruhu Lorenza Mattieliho. Pôvodné barokové sochy boli v medzivojnovom období nahradené plastikami od Alojza Riegeleho. Bočné oltáre zakladateľa rehole Jána z Boha, sv. Jána Nepomuckého, sv. Jozefa a sv. Barbory nesú obrazy od M. Speera. Rád milosrdných bratov, ktorému pôvodne slúžil, prišiel do mesta v roku 1672. Staviteľ kláštorného komplexu sa nechal inšpirovať fasádou materského kláštora milosrdných bratov vo Viedni. Stavba trvala pomerne dlho, začala sa v osemdesiatych rokoch 17. storočia a skončila sa začiatkom 18. storočia. V chráme sa nachádza vzácna baroková kazateľnica s reliéfmi svätcov. Bývalý kláštor dnes slúži ako nemocnica. Kláštor a nemocnicu milosrdných bratov založili v roku 1669 na podnet ostrihomského arcibiskupa. V priebehu niekoľkých rokov postavili budovu kláštora a štvorkrídlu nemocnicu s kostolom medzi nimi. Nemocnica zohrala významnú úlohu v rokoch morovej epidémie 1711-1713.
Služba chorým
Rehoľu milosrdných bratov založil roku 1537 Juan Cuidad, známejší ako Ján z Boha. Jej hlavnou charizmou bola telesná služba chorým a získanie ich duší pre Krista v zmysle motta Per corpus ad animam (Telom k duši). Toto poslanie ostalo dosiaľ nezmenené a dnes ho realizuje okolo 1200 rehoľníkov a viac ako 40 tisíc spolupracovníkov v 250 zariadeniach na všetkých kontinentoch sveta. Jedným z ich pôsobísk je bratislavská nemocnica, ktorú založil v polovici 17. storočia brat Pavol Pilger OH. Nemocnica plnila svoje poslanie aj počas komunizmu a roku 1995 sa vďaka veľkému úsiliu provinciála Fr. Fabiána Máčeja vrátila do rúk rehole a stala sa prvou neštátnou nemocnicou na Slovensku.
Kostol a kláštor Milosrdných je barokový komplex budov, z ktorých najstaršou je samotný kostol Najsv. Trojice, postavený v rokoch 1645-1650 ako evanjelický a údajne ho postavil C.Corsim. Po zabratí stavby mestom v roku 1671 dostali kostol jezuiti, ktorí ho mali do roku 1697. Roku 1700 prešiel do rúk karmelitánov, ktorí pristavali ku kostolu loretánsku kaplnku v roku 1710, prestavali interiér a zvýšili budovu kláštora pod vedením staviteľa pátra Athanasia roku 1710-1736.
Architektonický klenot
Pôvodný protestantský pozdĺžny sieňový kostol bol začiatkom 18. storočia prestavaný rehoľným staviteľom Athanasiom (vlastným menom M. Witwer), ktorý pristaval presbytérium s polygonálnym uzáverom a okolo presbytéria krížovo klenutú chodbu, sprostredkujúcu prístup do južne ležiacej kláštornej budovy ako aj do loretánskej kaplnky medzi kostolom a kláštorom, ktorú vybudovali podľa vzoru talianskej Loretty. Kláštor, ktorý začali stavať ešte jezuiti, zvýšil staviteľ o druhé poschodie. Pri stavebných úpravách za Milosrdných zriadili lekáreň, nemocnicu a uskutočnili niektoré klasicistické úpravy stavieb. Jednoloďový priestor je zaklenutý valenou klenbou s lunetami, ktorú delia klenbové pásy na tri veľké polia. Presbytérium má lunetovú klenbu, loretánska kaplnka má barokové krížové klenby. Asymetricky postavená veža medzi priečelím a kláštornou budovou, je členená nárožnými ilastrami a ukončená novou barokovou baňou z roku 1928. V interiéri je na západnej strane murovaný organový chór. Otvára sa do lode tromi arkádami. V štrukovanom ráme sú umiestnené nástropné maľby. Ornamentálne riešenie triumfálneho oblúka spája dva diagonálne umiestnené bočné oltáre do celku s hlavným oltárom. Všetky tri oltáre majú rovnaké vybavenie s bohatými nadstavcovými kartušami a točitými stĺpmi, medzi nimi a vedľa nich stoja plastiky svätcov a svätíc. Každý z oltárov má ústredný obraz a v štukolustre upravenú architektúru.. Všetky tri oltáre pochádzajú z rokov 1710-1730.
(bj)
Zdroj: Staromestský kuriér Ročník II. číslo 10/2008, strana 16