Bratislavská nemocnica Milosrdných bratov vo vysielaní Českého rozhlasu
Řeholní nemocnice je v Bratislavě velmi vyhledávaná
Nemocnice Milosrdných bratří patří v Bratislavě k nejvyhledávanějším. Ročně ji navštíví přes 217 000 pacientů. A zdaleka nejen proto, že před deseti lety prošla výraznou rekonstrukcí. Byla i prvním nestátním zdravotnickým zařízením na Slovensku po pádu komunismu.
Kríže na stenách, granátové jablko ako logo rehole sv. Jána z Boha na priečelí objektu i vizitkách zariadenia, ale aj členovia rehole slúžiaci priamo medzi lekármi a sestrami ako ošetrovatelia – to sú tri výrazné prvky signalizujúce, že sa nachádzame v nemocnici s rehoľným vedením.
V čom sa líši od iných nemocníc? Naznačuje prior slovenskej komunity Milosrdných bratov Ján Karlík:
Prior Ján Karlík: „Tvoríme jednu veľkú rodinu a spája nás hospitalita. Teda pohostinnosť. Stalo sa nám pred dvoma rokmi, ešte keď som bol vo Viedni, že naša pastoračná rada v nemocnici robila anketu: čo znamená hospitalita pre našich spolupracovníkov. Táto anketa, ktorá sa potom veľmi rýchlo rozšírila aj na ostatné zariadenia v našej provincii, priniesla veľmi zaujímavé výsledky: že naši spolupracovníci aj pacienti pod hospitalitou rozumejú práve rodinnú atmosféru v týchto zariadeniach. Naši spolupracovníci nie sú iba zamestnanci nejakej firmy. Spolupracujú na diele Vykúpenia. Teda sú tu pre chorých a týchto ľudí berú ako našich hosťov.“
Námestníčka tejto nemocnice pre ošetrovateľstvo Marta Gažiová prezradila:
Marta Gažiová: „Pracovať s rehoľníkmi je úžasné, lebo vidíte ten neskutočný dopad na toho pacienta. Ale aj tá spolupatričnosť, aj tá kultúra. Nie je tu zamestnanec, ale spolupracovník.
“
Vedenie rehole Milosrdných bratov vo všetkých zariadeniach vo svete razí nepísané motto: „Nehovor v práci o svojej viere, ale ži tak, aby sa ťa na ňu pýtali.“ Potvrdzuje to aj riaditeľ ich nemocnice v Bratislave Michal Tinák.
Michal Tinák: „Podieľať sa na charizme svätého Jána z Boha znamená starať sa zodpovedne o tých, ktorí sú zverení. Čiže je to náboj, ktorý Cirkev nesie ďalej na svojich ramenách, nesie to celosvetovo.“
Milosrdní bratia v nemocničnom bufete zamestnávajú aj hendikepovaných a v časti priestorov prichýlili nepočujúcich. Pani Darina Mikulová, ktorá tu má pod palcom registráciu pacientov, ešte dopĺňa, čo robí rehoľnú nemocnicu inou v porovnaní s ostatnými:
Darina Mikulová: „Tí ľudia, keď k nám prídu, väčšinou sú unavení, vystresovaní, potrebujú byť s človekom, ktorý musí vlastne vyžarovať pokoj a dobro, a milosrdní bratia, oni nás učia takému - postoj chvíľa, čiže porozmýšľať si, zvážiť tú situáciu a potom jednať.“
Prínos a devízy cirkevného zdravotníctva zhŕňa skúsený zdravotnícky manažér Svätopluk Hlavačka zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.
Svätopluk Hlavačka: „Niektoré charakterové vlastnosti ľudí, ktorí tu pracujú, v tých svetských zdravotníckych zariadeniach treba hľadať a mám pocit, keď do tých zariadení vstupujem, že sa tam skutočne pre pacienta robí veľmi veľa a že tí ľudia tam majú filozofiu, ktorá tam tým pacientom vytvára hodnoty, mnohokrát aj v zmysle psychologickej podpory.“
Môžete si ho vypočuť na tomto mieste:
Aktualisierung erforderlich!
Um die AudioDatei abspielen zu können, aktualisieren Sie bitte Ihren Browser oder installieren Sie eine aktuelle Verison des Flash plugins.Zdroj: Český rozhlas, relácia Doteky víry, vysielané 20. 5. 2012, po 22.05 hodine,
autorka príspevku: Andrea Eliášová