Z návštevy generálneho predstaveného na Slovensku
Milosrdní bratia privítali v dňoch 1.-3. 9. t.r. na Slovensku svojho najvyššieho predstaveného - frátra Donatusa Forkana O.H. z Ríma, ktorého sprevádzali aj frátri Rudolf Knopp O.H., zástupca predstaveného a Ulrich Fischer O.H., provinciál Rakúskej provincie Hospitálskej rehole sv. Jána z Boha, ktorej súčasťou je aj slovenská provinčná delegatúra. Generálny predstavený zavítal najprv do Bratislavy, kde sa stretol s vedením univerzitnej nemocnice, ktorú v centre mesta prevádzkuje práve Hospitálska rehoľa sv. Jána z Boha, našiel si čas aj na stretnutie s vedením Kongregácie sestier Najsvätejšieho Vykupiteľa, ktoré bratom pomáhajú v službe v nemocnici. Osobitný čas venoval pri prehliadke nemocnice pacientom a spolupracovníkom, ktorým sa láskavo prihovoril a nešetril slovami povzbudenia, zaujímajúc sa o ich službu i stav.
Neobišiel ani Domov sv. Jána z Boha - denné centrum pre núdznych a bezdomovcov, ktoré na Hattalovej ulici v Bratislave tiež spravuje rehoľa. V závere svojej návštevy zavítal aj do skalickej nemocnice, ktorú kedysi Milosrdní bratia spravovali a postupom času by tam opäť radi obnovili a posilnili svoju prítomnosť a apoštolát medzi chorými. Návštevu frátra D. Forkana sprevádzala rodinná atmosféra. Dokumentuje to aj jeho úsmev vari na všetkých fotkách , ktoré zachytávajú chvíle jeho návštevy na Slovensku, ľudí oslovila aj jeho bezprostrednosť, ústretový a hlboko ľudský prístup. Generálny predstavený Milosrdných bratov je pôvdom Ír, ktorý Slovensko prvýkrát navštívil v r. 1996. V Bratislave najnovšie vyjadril dokonca ľútosť, že tak neurobil odvtedy viackrát. Za zmienku stojí, že dvadsať rokov bol misionárom v južnej Kórei. Je známy svojou snahou o hlbokú obnovu rehole, ktorá má podľa neho pôsobiť uzdravujúco uprostred Cirkvi v dnešnej dobe. Činnosť nemocnice Milosrdných bratov v Bratislave označil za vynikajúcu. V súvislosti s činnosťou nemocnice doslova povedal, že: „To, čo tu robíte, to je cirkev v akcii.“ Poukázal tiež na hodnoty vyplývajúce z charizmy hospitality, charateristickou pre rehoľu, predovšetkým na kvalitu služby a pohostinný vzťah ku klientom, pacientom. Podľa neho najlepším spôsobom, ako sa starať o človeka, je slúžiť ako tím, ktorý spája spoločná idea. Pripomenul tiež, že práve cez pokračovanie diela sv. Jána z Boha takto Milosrdní bratia na Slovensku obnovujú pohľad na Cirkev a humanizujú, poľudšťujú spoločnosť.
Vo svojom príhovore adresovanom vedeniu nemocnice a spolupracovníkom Milosrdných bratov pripomenul ťažké skúšky počas komunizmu, ktorým boli vystavení rehoľníci na Slovensku. Vyslovil zároveň úctu a obdiv bratom, ktorí v nich obstáli. Na stretnutí o. i. zdôraznil, že: „Komunizmus sa na ľudí pozeral ako na nástroje štátu. My musíme mať na zreteli život jednotlivca od počatia po prirodzenú smrť. V našich zariadeniach „zaobchádzame“ s hodnotami kvality, rešpektu a zodpovednosti. Čo sa týka duchovnosti, mali by sme pre človeka vytvárať okolnosti, ako sa stretávať s Bohom... Hospitalita je vynikajúcim darom, je pluralitná a neposudzuje, umožňuje prijať každého človeka. Ako hovorí aj súčasný Sv. otec vo svojej encyklike, láska nikoho nevylučuje. Presne týmto spôsobom pracoval sv. Ján z Boha... Každodennou prácou obnovujete ducha sv. Jána z Boha... Aj dnes je Cirkev skúšaná, ako vydrží v tejto službe v období zmien v spoločnosti... Tu vo východnej Európe máme veľkú možnosť ukázať, čo je v kresťanstve dobré, aby ľudia zažili, ako je Kristus prítomný medzi nami.“
Z niektorých ďalších myšlienok frátra D. Forkana O.H.:
„ Nemocnica a materiálne veci- to sú len prostriedky, ako sa dostať bližšie k našim bratom a sestrám v núdzi.“
- „Dvadsať rokov som pracoval v južnej Kórei ako misionár, často hovorím, že rozdiel medzi Európou a Kóreou je v tom, ako oni rešpektujú človeka.“
- „Na Kube sme jedinou cirkevnou organizáciou, ktorej dovolili, aby obraz sv. Jána z Boha bol na priečelí budovy. Je to aj tým, že sa staráme o mentálne postihnutých, núdznych, čo mnohí odmietajú. Sme jediná organizácia, ktorá sa na Kube môže rozširovať a šíriť hodnoty, ktoré vyznáva, výsledkom toho je aj otvorenie centra pre starých ľudí.“
- „Sv. Ján z Boha dokázal nájsť oporu v ženách. Keď prišiel do veľkých rodín, vždy zostal v kuchyni. 80 percent našich zamestnancov sú ženy a mnohí z vedúcich pracovníkov sú ženy.“
- „ Väčšina pracovníkov v našich zariadeniach vo svete nie sú kresťania, sú to budhisti, moslimovia. Dôležité je, aby človek, ktorý k nám príde pracovať, prijal naše hodnoty a princípy, sú základom nášho poslania.“
- „ Musíme si uvedomiť, komu slúžime. Nemocnica tu je kvôli človeku, ľuďom. Nato nikdy nesmieme zabudnúť. Nemocnica má slúžiť človeku, ktorý sem prichádza v núdzi.“
Pripravila: Andrea Eliášová,
foto: autorka a archív slovenských Milosrdných bratov
Pozývame vás aj do pripojenej fotogalérie dokumentujúcej návštevu z Ríma, tu: