„Pouličná“ ambulancia Milosrdných bratov ako dar
Hospitálska rehoľa sv. Jána z Boha – jej slovenská komunita v Bratislave - dostala v týchto dňoch cenný dar pre svoj Domov sv. Jána z Boha –mobilnú ambulanciu. Zariadenie v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto, ktoré vzniklo koncom roka 2010, slúži ako denné centrum pre núdznych a ľudí odkázaných na cudziu pomoc, bez domova. Klienti sa v ňom môžu umyť, najesť, vymeniť si obnosené šatstvo, dať si ošetriť úraz, získavajú tu tiež pomoc pri vybavovaní stratených dokladov a majú možnosť aj zarobiť si vreckové v rámci pracovnej terapie v integračnom centre.
Ambulanciu slovenským bratom pre ich službu darovalo Katolícke mužské združenie, ktoré tak urobilo prostredníctvom nemeckej komunity milosrdných bratov z Mníchova. Toto vozidlo (viď fotografie) doteraz pätnásť rokov slúžilo priamo v centre Mníchova, kde ho využívali na ošetrenia úrazov ľudí bez domova a poskytnutie základnej lekárskej pomoci priamo v „teréne“. Ako informoval brat Karl z Mníchova, takouto formou ošetrili najmä množstvo rán. Dva roky v rámci mobilnej ambulancie pomáhali napríklad aj službou zubára, ktorý bol takto raz týždenne v ambulancii k dispozícii „klientom z ulice.“ Mobilná ambulancia má vybavenie pre základnú lekársku starostlivosť. Pre zaujímavosť: je tu k dispozícii kyslíkový prístroj, mobilné lôžko, lekárnička, stolík s dvoma kreslami na rozhovor lekára s pacientom, ktorý spĺňa podľa brata Karla aj funkciu dôležitého sociálneho kontaktu, umývadlo, nádrž na objem až 70 litrov vody, možnosť ventilácie (klimatizácie), odkladacie priestory.
Služba, aká v Bratislave chýbala
Podľa riaditeľa n. o. Domov sv. Jána z Boha Mgr. Jaroslava Valacha znamená tento dar realizáciu služby ľuďom na ulici, aká v hlavnom meste Slovenska dlho chýbala. Podľa neho sa pritom v Bratislave „zdržuje“ najviac ľudí bez strechy nad hlavou. „Mnohí si neplatia poistné a preto ich potom žiaden lekár neošetrí. Nehovoriac o tom, že majú zanedbané základné hygienické návyky, v dôsledku čoho majú často žltačku, tbc, svrab a ďalšie kožné choroby, pohlavné ochorenia nevynímajúc. Preto možnosť mobilnej ambulancie pre týchto ľudí vítame, umožní im sprostredkovať základnú zdravotnícku starostlivosť.“
V súčasnosti rehoľa a domov vybavujú pre sfunkčnenie ambulancie potrebné administratívne opatrenia. Chceli by, aby po ich vybavení začala slúžiť ľuďom odkázaným na jej pomoc ešte koncom tohto roka. Predstavený slovenských Milosrdných bratov Ján Karlík OH, ktorí sú zriaďovateľom zariadenia – Domov sv. Jána z Boha – doplnil: „Keď nám pred rokom bratia z Mníchova ponúkli mobilnú ambulanciu, pochválil som sa s touto ponukou na porade organizácii pracujúcich s bezdomovcami. Z porady vysvitlo, že takáto „pojazdná“ ambulancia v hlavnom meste doteraz chýba a je veľmi žiadaná, preto nebolo treba váhať nad jej prijatím. My sme síce museli na ambulanciu vyše roka čakať, ale začíname robiť všetko preto, aby sme s ňou mohli byť prítomní medzi ľuďmi na ulici, aj keď ešte nemáme momentálne k dispozícii toľko lekárov, ktorí by takouto formou slúžili. Chceme takto nielen ošetrovať ľudí z ulice, odkázaných na cudziu pomoc, ale aj chrániť ostatných obyvateľov pred šírením nákazlivých ochorení. V tom vidím zmysluplnosť. Brat Karl z Mníchova, ktorý s mobilnou ambulanciou pracoval v nemeckých uliciach pätnásť rokov a doviezol nám ju až do Bratislavy, mi potvrdil, že počet tých, ktorí dnes túto službu potrebujú, rapídne klesol. To dosvedčuje jej veľký význam a pripomína mi to, čo počuli a videli učeníci sv. Jána Krstiteľa o Kristovi: slepí vidia, chromí chodia, malomocní sú čistí, hluchí počujú...Pripomeniem, že cieľom takejto pravidelnej služby je postupné znižovanie počtu ľudí odkázaných na cudziu pomoc s nákazlivými i psychickými chorobami v Bratislave. Radi teda privítame spoluprácu odborníkov: lekárov, zdravotníkov, ktorí by vedeli obetovať jeden večer v týždni pre ľudí na ulici a slúžiť v pouličnej ambulancii. Pripomeniem, že dobrým príkladom spolupráce pri starostlivosti o bezdomovcov je nielen dobrá spolupráca s mestským úradom Bratislava- Nové Mesto, v ktorého časti pôsobíme, (integruje bezdomovcov v rámci starostlivosti o životné prostredie), ale aj s mestským úradom Bratislava- Staré Mesto, ktoré nám umožnilo zamestnať riaditeľa nášho domova,“ pripomenul predstavený Milosrdných bratov (bližšie informácie záujemcom poskytne na meili: priormb@gmail.com, www.milosrdni.eu).
Brat Richard, ktorý sa dlhodobo venuje bezdomovcom, má túto víziu: „Projekt mobilnej ambulancie by som si vedel predstaviť aj ako spoluprácu našej rehole Milosrdných bratov a iných organizácií, občianskych združení a spoločenstiev, ktoré pracujú s bezdomovcami. Okruh bezdomovcov, s ktorými my pracujeme, vieme relatívne dobre zabezpečiť zdravotnou službou, ale pre pokrytie potrieb zdravotnej služby v celej Bratislave by túto službu mohli napĺňať aj spoločenské a cirkevné (resp. mimovládne) organizácie formou dobrovoľnej služby lekárov a sestier, ktorým leží na srdci snaha postarať sa aj o tých, ktorí z rôznych dôvodov nemajú prostriedky na bežné ošetrenie v nemocniciach. Tento projekt by mohol byť rovnocenným projektom, aký prebieha v Mníchove u našich bratov.“
Na Slovensku ide o „priekopnícky“ projekt
Majetkový správca rehole Milosrdných bratov JUDr. Michal Tinák ešte vysvetlil: „Takáto forma pomoci zatiaľ u nás v štáte nie je legislatívne ani ekonomicky pripravená, je však už pripravená v srdci Milosrdných bratov, ktorí s ňou prichádzajú. Je to len začiatok, v zmysle mobility aj touto formou ideme za tými, ktorí to potrebujú, lebo oni vo svojej biede často nevládzu prísť k lekárovi. Milosrdní bratia v súčasnosti „držia tepnu“ spoločenskej objednávky starostlivosti o tých, ktorí sú nato odkázaní. Celá spoločnosť vie, že bezdomovec je problém, ale rehoľní bratia im vytvárajú domov, zázemie už tým, že im pre naplnenie ich ľudských potrieb poskytujú v Bratislave svoje denné centrum, ktorým je Domov sv. Jána z Boha a jeho služby (hygienické, sociálne, duchovné, čiastočne aj materiálne a výchovné). Sociálna sieť ich totiž nepokryla a oni predsa potrebujú mať uspokojené svoje základné potreby. Preto bratia vychádzajú smerom k nim. Ak sa táto vec aj legislatívne dorieši, budeme môcť v plnom rozsahu napĺňať snahu poskytnúť milosrdenstvo ľuďom odkázaným na cudziu pomoc aj formou mobilnej ambulancie. Obrazne povedané, týmto projektom sa stávajú Milosrdní bratia u nás priekopníkmi v tejto oblasti.“
K článku pripájame aj fotogalériu.
Text: Andrea Eliášová, foto: archív rehole MB, autorka