- Standorte / Abteilungen
- Landkarte
- schließen
Sviatok sv. Jána z Boha sme oslávili v Domove sv. Jána z Boha, ktorý prevádzkujú milosrdní bratia na Hattalovej ulici v Bratislave, slávnostnou sv. omšou. Slúžil ju prior bratislavského konventu milosrdných bratov Richard Jombík OH, ktorý je aj rektorom Kostola Návštevy Panny Márie v Bratislave. Pri tejto príležitosti zavítali na návštevu zariadenia aj študenti zdravotníckej školy z Viedne. Školu zriadila rehoľa milosrdných bratov.
Brat Richard Jombík OH v homílii pripomenul sv. Jána z Boha ako človeka, ktorý celý život hľadal svoje povolanie. „Najskôr bol pastier. Keď dorastal, zapáčila sa mu možnosť byť vojakom. Páčilo sa mu dobýjať nové územia, ale prešlo ho to. Potom začal predávať knihy a pracovať v Portugalsku, skončil v Španielsku. Jedného dňa, počas misií v Granade počul kázeň o tom, že nestačí, aby sa človek mal dobre a užíval si život, lebo hrozí, že pri tom zabudne na Boha. On vyšiel z chrámu, začal kričať a mnoho ľudí zareagoval tak, ako by reagovali ľudia dnes. Keby ste dnes vyšli na ulicu, začali ste si trhať vlasy a vykrikovať, tak čo s vami urobia? Chytia a zatvoria do blázinca. Toto sa stalo aj jemu a on videl na psychiatrii, že namiesto liekov, stravy sa podávalo chorým bičovanie, polievanie studenou vodou, či sa to niekomu páčilo alebo nie. On sa rozhodol, že tým, ktorých zbičovali, bude pomáhať a prihovorí. sa im. To je to, čo pripomína aj evanjelium o milosrdnom Samaritánovi. Toto robil aj svätý Ján z Boha: on sa zohol k chorým a začal sa o nich starať... Niekedy máme požiadavky, ktoré nám nepomáhajú, ktoré nám skôr škodia. Ale keď počúvame jeden druhého, stávame sa jeden druhému samaritánmi a to je to, čo nás chce naučiť aj Sv. Otec František. On nám hovorí, aby sme sa stali milosrdnými jeden voči druhému, vidiac biedu druhého.“ V závere bohoslužby brat Richard ako celebrant pripomenul, prečo si rehoľa každoročne so spolupracovníkmi pripomína úsilie zakladateľa rehole zachraňovať ľudí. „On každému jednému z nás hovorí: Majte súcit jeden s druhým. Nie tak, ako nás učí svet. Ten nás učí byť individualita, egoista, byť sám sebou, sám seba nadnášať v zmysle: ja som ten najlepší, najdokonalejší! Ale sv. Ján z Boha pripomína: buďme všetci ľudia, ktorí patríme do jednej rodiny.“
Postrehy zo stretnutia
A ako vnímal návštevu študentov z Rakúska riaditeľa Domova sv. Jána z Boha Sven Šovčík? Uviedol: „Je úžasné, že bratia vo Viedni prevádzkujú Strednú zdravotnícku školu, ktorá vychováva odborný personál pre ich nemocnice, také niečo by som si prial aj u nás na Slovensku. Je tiež úžasné, že mladí ľudia z Rakúska prejavili záujem prísť pozrieť sa na Slovensko, ako si tu robíme svoju prácu. Je to aj dobrý podnet, ako si vzájomne vymeniť informácie.“ S. Šovčík ukázal hosťom zo zahraničia celé zariadenie Domova, služby, ktoré ponúkajú. Na otázku, čo pre neho znamená sv. Ján z Boha, uviedol: „Tento svätec je inšpiratívny aj pre tento svet, i keď kulisy sa oproti 15. storočiu veľmi zmenili, princíp zostáva stále rovnaký : aj v 21. storočí je na ulici veľmi veľa chudobných, nešťastných a chorých ľudí, ktorí si sami nevedia pomôcť a potrebujú našu pomoc.“
Prior bratislavského konventu brat Richard Jombík OH na margo návštevy z Rakúska povedal: „Je to súčasť našej spolupráce, pretože sme súčasťou Rakúskej provincie. Študenti sa tak môžu prísť pozrieť, ako fungujú domy a zariadenia milosrdných bratov aj mimo materského domu v Rakúsku.
Bratislava je blízko Viedne.“ Na otázku, aké sú jeho postrehy z rozhovorov so študentmi povedal: „Myslím, že takáto návšteva im dáva podnety na premýšľanie, pretože oni sa v budúcnosti môžu stať buď spolupracovníkmi našich zariadení po ukončení školy alebo sa z nich môžu stať (z mužov) aj rehoľníci, ak ich zaujme táto práca.“ Na margo viedenskej školy poznamenal: „Je taká istá ako každá cirkevná škola, len je zameraná na školu hospitality sv. Jána z Boha. To,čo robil sv. Ján z Boha, pedagógovia a vedenie školy vkladá do tých žiakov, keďže aj oni absolvovali túto školu hospitality. Bol by som rád, keby si študenti odniesli rôzne pohľady na zdravotníctvo, na ľudí, pretože ako pripomína aj Sv. Otec František, svet sa neskladá len z malých regiónov a národností, ale sme súčasťou veľkého sveta , ktorý stvoril Boh.“
Andrea Eliášová, foto: autorka