- Standorte / Abteilungen
- Landkarte
- schließen
V novembrovom vydaní mesačníka Posol sa dozviete viac o vzácnej relikvii veľkej postavy rehole milosrdných bratov z Talianska – sv. Richardovi Pampurim (1897-1930), ktorá sa nachádza v bratislavskom chráme Návštevy Panny Márie – milosrdných bratov na Námestí SNP a rehoľa ju získala iba nedávno. Pochádza priamo zo srdca veľkej postavy Hospitálskej rehole sv. Jána z Boha. Prior bratislavského konventu milosrdných bratov brat Richard Jombík OH o nej informoval už aj v katolíckom Rádiu Lumen. (Na konci textu tento príspevok pripájame v audio podobe vo formáte mp3).
„Vo svojom každodennom živote sa usiloval o spojenie rozjímavého a činorodého života tým, že bol jednoducho človekom modlitby a služby. Liečba pacientov pre neho neznamenala iba vyliečenie symptómov chorôb, ale aj ozajstné a hlboké spoznanie ich duševnej tiesne a potrieb, ich túžbu po spáse, ktorú môže dať iba Boh,“ napísal v knihe o ňom bývalý nemecký provinciál rehole milosrdných bratov Bernard Binder OH.
Prior bratislavského konventu milosrdných bratov brat Richard Jombík OH má k tomuto svätcovi osobitný vzťah. Nosí jeho rehoľné meno, je jeho patrónom. Priznáva: „On sám si ma zavolal. Nevedel som, aké povolanie si mám zvoliť, akým smerom sa uberať, keď som mal pätnásť rokov. A on si ma vybral ako zdravotníka a takto ma viedol v nemocnici a priviedol ma potom aj do kňazskej služby.“ Vysvetlil aj dôvod, prečo požiadal generálneho postulátora rehole práve o jeho relikviu: „Naša bratislavská nemocnica je univerzitnou nemocnicou, kde si vykonávajú prax aj študenti medicíny. Zdravotníctvo je u nás poznamenané zásahmi bývalého režimu, keď boli v r. 1950 rehoľné nemocnice poštátnené a po revolúcii v r.1989 zas niektorí chceli vytvoriť zo zdravotníctva obchodné firmy. Je preto potrebné, aby sa dostali na Slovensko svätci, ktorí pomáhali zdravotníctvu. Sv. Richard Pampuri bol jedným z lekárov, ktorí sa nebáli ísť proti prúdu. Aj cirkev ho pozdvihla do role nebeského patróna lekárov a zdravotníkov. 1.novembra 1989 bol svätorečený. Práve v dnešnej dobe, keď sme postihnutí morovou nákazou vírusu, potrebujeme, aby pomáhal zdravotníkom v našej krajine.“
Z jeho života je známe, že od chudobných chorých neprijímal peniaze, ba najchudobnejším sám zaobstaral lieky, prikrývky a neraz im dal aj peniaze. Denne chodil na sv. omšu a pristupoval k sviatostiam. „Celá jeho láska patrila starým, slabým, ľuďom vytlačeným na okraj. Výstižne sa o ňom vyjadril lekár, ktorý ho spoznal v nemocnici milosrdných bratov v Brescii: „Bol viac samaritánom ako lekárom.“
Zomrel 1. mája v r. 1930. Prvá zázračná udalosť sa udiala už niekoľko mesiacov po jeho skone. Viac sa o tom dozviete z mesačníka Posol, ktorý vyjde koncom mesiaca novembra t.r. V bratislavskom kostole milosrdných bratov si možno denne uctiť jeho vzácnu relikviu a prosiť ho o príhovor.
Na tomto mieste si môžete vypočuť vyššie uvedený príspevok o relikvii z Rádia Lumen (audio, mp3).
Andrea Eliášová, foto: autorka a internet